‘Banga’ – 1994-ųjų mados žurnalas

Komentuok

Kai prisimenu 1994-uosius, man jie atrodo tokie pilki ir deficitiniai. Tada man buvo 4 metai, ir ryškiausias prisiminimas turbūt yra, kai su mama užėjome į kažkokią mažytę parduotuvę, o ten lentynose nebuvo beveik jokių saldumynų, tik kelių spalvų kramtomosios gumos, tvarkingai išrykiuotos lentynose. Suprantate, ką noriu pasakyti? Daiktų, maisto arba nebuvo, arba buvo labai nedidelis pasirinkimas. Todėl iki šiol, kai prisimindavau tuos laikus ir pagalvodavau apie madą to meto Lietuvoje, visada padarydavau išvadas, jog mada neseniai atkurtoje nepriklausomoje valstybėje vystėsi lėtai, trūko eksperimentų, trūko ir iniciatyvų.

Sakau iki šiol, nes neseniai į mano rankas pateko 1994-ųjų mados žurnalas ‘Banga’, pirmasis numeris. Atradau jį pas močiutę spintoje šalia kitų sovietinių mezgimo žurnalų.

Žurnalas ‘Banga’ buvo leidžiamas nuo 1963-ųjų metų, o numeruojamas – nuo 1989-ųjų.

To meto ‘Bangos’ kurybinė komanda susidėjo redaktorės – Vincentinos Kanclerienės, meninio redaktoriaus Gedimino Lašo, mados stilistės Jolantos Talaikytės, fotografo Viktoro Trublenkvo, dizainerės Loritos Butrimienės ir kalbos stilistės Laimos Šiušaitės (info iš žurnalo).

Taigi štai, tokia nedidelė komanda, o rezultatas toks puikus – versdama žurnalo puslapius stebėjausi, kaip viskas jame profesionalu, europietiška, drąsu.

Labiausiai nustebino tai, jog žurnale radau pozuojančių garsių šiandienos dizainerių bei kitu žymių žmonių. Pavyzdžiui, Liną Adomaitį, Juozą Statkevičių, Aleksandrą Pogrebnojų, Daivą Tamošiūnaitę – Budrę ir Medą Jonaitytę.

V. Trublenkovo nuotrauka

V. Simanavičiūtės ir A. Pogrebnojaus drabužių modeliai

R. Zolubo nuotrauka

Taip pat žurnale buvo ir dar keletas įdomių fotosesijų. Nuotraukos drąsios, ne provincialios.

V.Trublenkovo nuotrauka. Drabužių autorė – Stasė Andriulienė.

V.Trublenkovo nuotrauka. Drabužių autorė – Stasė Andriulienė.

O čia man labai patikusi fotosesija ‘Retro’ su senoviniais praėjusio šimtmečio drabužias, kuriuos išsaugojo Renata Miliušytė – Makauskienė. Taip pat matyti rišeljė pavyzdys su paaiškinimu, kaip jį pasidaryti. Ar pastebite, kaip gerai čia veikia lininis fonas?

V. Trublenkovo nuotraukos

V. Trublenkovo nuotraukos

Na, o čia fotosesija ‘Senelės skrynia’. Drabužių autorė – Jolanta Talaikytė.

Dar žurnale buvo tekstilės ir spalvų 1994-ųjų moodboard’as. Gaila, neradau, kas ir pagal ką jį sudarė.

Na, ir dar žurnale, be keleto interviu, buvo keletas pamokų, kaip pasisiūti tiesų sijoną ar nusimegzti raštuotą megztinį. Taip pat buvo prisegta šiek tiek brėžinių drabužiams. Visai neblogai!

Taigi, sudėjus man labiausiai patikusias fotosesijas ir gražiausius puslapius (o jų buvo ir daugiau, nes žurnalas ne toks jau ir plonas), galiu pasidžiaugti, jog mano vaikystės bundančioje Lietuvoje mada buvo drąsi ir kokybiška, o šis mados žurnalas – puikus to įrodymas.

O kokių įžymybių, kurių galbūt neatpažinau, pamatėte Jūs?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>